Μαραθώνιος Ανάγνωσης Γαλλοφωνίας 2019

Μαθητές από το Γυμνάσιο και το Λύκειο Κάτω Τιθορέας συμμετείχαν στον Μαραθώνιο Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία που διοργανώθηκε από το ΓΕΛ Αμφίκλειας το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 στη Βιβλιοθήκη του Γυμνασίου Αμφίκλειας.

Πρόκειται για μια δράση που έχει στόχο τη διάδοση της Γαλλοφωνίας και υλοποιείται κάθε χρόνο πανελλαδικά με την ταυτόχρονη ανάγνωση έργων Γάλλων συγγραφέων.

Στην Αμφίκλεια οι συμμετέχοντες διάβασαν τον «Μικρό Πρίγκηπα» του Γάλλου συγγραφέα Antoine de Saint-Exupery.

Ενημέρωση από το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου 2019 η κ. Μυλοπούλου Ιωάννα, ψυχολόγος από το Σύλλογο «Το Χαμόγελο του Παιδιού», πραγματοποίησε πρόγραμμα πρόληψης με θέμα Κακοποίηση-παραμέληση παιδιού στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου. Κατά την διάρκεια του προγράμματος  παρουσιάστηκε η Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056 και η Ευρωπαϊκή Γραμμή για τα Εξαφανισμένα Παιδιά 116000.

Αποτέλεσμα εικόνας για χαμόγελο του παιδιού

Εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με αφορμή την ημέρα Μνήμης για το Ολοκαύτωμα.

Στην εκδήλωση  έγινε ιδιαίτερη αναφορά στα θύματα του Ναζισμού σε ολόκληρη την Ευρώπη, καθώς και στα δραματικά γεγονότα που διαδραματίστηκαν στο γειτονικό μας Δίστομο με 273 αμάχους να πέφτουν θύματα σφαγής.

Κοπή πίτας 2019

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας προσέφερε τη βασιλόπιτα για το νέο έτος στους μαθητές και τους καθηγητές του Σχολείου, καθώς και χρηματικό ποσό στον τυχερό μαθητή που βρήκε το φλουρί! Ευχαριστούμε και ευχόμαστε σε όλους Καλή και Δημιουργική χρονιά με υγεία!

Λειτουργία σχολείου την Τετάρτη 9/01/2019

Την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019 στο Γυμνάσιο και το Λύκειο Κάτω Τιθορέας τα μαθήματα θα αρχίσουν στις 9.30.

Τα λεωφορεία που μεταφέρουν τους μαθητές από τα γύρω χωριά θα περάσουν να παραλάβουν τους μαθητές την αντίστοιχη ώρα, έτσι ώστε οι μαθητές να φτάσουν στο σχολείο στις 9.30.

Ο χώρος του σχολείου θα είναι ανοιχτός και θερμαινόμενος από τις 8.00, σε περίπτωση που κάποιοι μαθητές χρειαστεί να έρθουν νωρίτερα.