Ενημέρωση για τον εθισμό

Την Τρίτη 13 Νοέμβρη 2018 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από την κ. Αθανασία Παπαθανασίου, Ιατρό Γενικής Οικογενειακής Ιατρικής, Επιμελήτρια Α’ ΕΣΥ ΠΙ Κ.Τιθορέας με θέμα τον εθισμό. Παρουσιάστηκαν στους μαθητές τα αίτια εμφάνισης εθισμού (αλκοόλ, ναρκωτικά, διαδίκτυο, τζόγος, κάπνισμα κ.α.), οι συνέπειες και οι τρόποι αντιμετώπισης και πρόληψης του φαινομένου.

Ανακοίνωση

Με θλίψη αποχαιρετούμε την πολυαγαπημένη και αδικοχαμένη καθηγήτρια του σχολείου μας κ. Χριστίνα Οικονόμου.
Η νεκρώσιμη ακολουθία θα τελεστεί
την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 στις 16.00
στο Κοιμητήριο Ξηριώτισσας στη Λαμία.

Για τη μετακίνηση προς τη Λαμία θα αναχωρήσει λεωφορείο από την κεντρική πλατεία της Κάτω Τιθορέας στις 14.00.

Το Γυμνάσιο Κάτω Τιθορέας θα παραμείνει ΚΛΕΙΣΤΟ την ημέρα της κηδείας.

Αγιασμός 2018

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Τον αγιασμό τέλεσαν οι πατέρες Ευάγγελος Τσαπρούνης, της ενορίας του Αγ.Δημητρίου Κάτω Τιθορέας και Δαμασκηνός Ξηρομερίτης, Αρχιμανδρίτης και εκπαιδευτικός πληροφορικής του ΓΕΛ Κάτω Τιθορέας.

Παρόντες ήταν, εκτός από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, ο Αντιδήμαρχος Αμφίκλειας- Ελάτειας κ. Χρήστος Βαϊτσος, γονείς των μαθητών και εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου και του Λυκείου, οι οποίοι προσέφεραν γλυκά και αναψυκτικά.

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-19

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί αγιασμός,

με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Ώρα προσέλευσης: 9.00 π.μ.

Τα βιβλία θα διανεμηθούν την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου.

Σχετικά με τα δρομολόγια για την μεταφορά των μαθητών που μένουν εκτός της Κάτω Τιθορέας, θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!

Έκδοση αποτελεσμάτων

• Τα ονόματα των μαθητών οι οποίοι παραπέμπονται στη 2η εξεταστική περίοδο είναι τοιχοκολλημένα στην είσοδο του σχολείου.

(Πληροφορίες: 2234049426)

• Μέσα σε δύο (2) εργάσιμες ημέρες από την έκδοση των αποτελεσμάτων οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών μπορούν να υποβάλουν αίτηση στο σχολείο, όπου φοιτούν, με την οποία ζητούν αναβαθμολόγηση γραπτού δοκιμίου. Η αίτηση συνοδεύεται με το προβλεπόμενο παράβολο για κάθε γραπτό δοκίμιο.

Δεδομένου ότι το σχολείο μας είναι εξεταστικό κέντρο για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, οι δύο εργάσιμες ημέρες για την αίτηση αναβαθμολόγησης ορίζονται ως εξής: Πέμπτη 14/06/2018 και Δευτέρα 18/06/2018.

• Οι έλεγχοι προόδου θα δοθούν στους κηδεμόνες των μαθητών την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 από 10:00 έως 12:00