Οδηγίες εν όψει της επαναλειτουργίας των σχολείων

Στον σύνδεσμο του Υπουργείου Παιδείες που ακολουθεί μπορείτε να βρείτε οδηγίες και αναγκαία μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς του Covid-19 στο σχολικό περιβάλλον στο πλαίσιο της επαναλειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων.

Οδηγίες παραμονής στο σπίτι

Στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARSCoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα

11 Μαρτίου 2020

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία

Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

Προσωρινή απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών

Ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

Θέτοντας σε προτεραιότητα τη δημόσια υγεία, δρώντας προληπτικά και με υπευθυνότητα και κατόπιν εισήγησης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού, αποφασίσαμε την προσωρινή απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων, των πανεπιστημίων και πάσης φύσεως λοιπών εκπαιδευτικών δομών, δημοσίων και ιδιωτικών, σε όλη τη χώρα για τις επόμενες 14 ημέρες. Με σχεδιασμό και εγρήγορση, προστατεύουμε τα παιδιά μας, τους εκπαιδευτικούς μας, τις οικογενείες, όλους τους πολίτες, διασφαλίζοντας ταυτόχρονα το διδακτικό έτος.

1. Αναλυτική πληροφόρηση από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για τον Κορωνοϊό
Παρακαλούμε να επισκέπτεστε τη σελίδα του ΕΟΔΥ η οποία ενημερώνεται σε τακτή βάση με τις νεότερες οδηγίες

2. Ερωτήσεις και απαντήσεις για τον Κορωνοϊό για τις εκπαιδευτικές μονάδες από τον ΕΟΔΥ

3. Οδηγίες του ΕΟΔΥ σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς λοίμωξης από το νέο Κορωνοϊό στις Σχολικές Μονάδες και Φορείς που προσφέρουν Εκπαιδευτικές Υπηρεσίες

ΕΟΔΥ Νέα τηλεφωνική γραμμή πληροφοριών για τον νέο κορωνοϊό – 1135

Δεν φοβόμαστε, ενημερωνόμαστε. Απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα.

Οδηγίες για τις ευπαθείς ομάδες

Δεν φοβόμαστε, ενημερωνόμαστε!

Συμπτώματα και τρόποι προστασίας

(πηγή: https://www.minedu.gov.gr/koronoios-kentriki )

Ενημέρωση για τον εθισμό στο Διαδίκτυο

Την Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2018, ο ψυχίατρος κ. Αθανάσιος Βούτσινος ενημέρωσε τους μαθητές του σχολείου μας σχετικά με τον εθισμό και τις εξαρτήσεις, επικεντρώνοντας το ενδιαφέρον στον εθισμό στο Διαδίκτυο.

Συγκεκριμένα, εξήγησε τον τρόπο με τον οποίο ανταποκρίνεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος σε ερεθίσματα όπως οι ουσίες, ο τζόγος ή το σερφάρισμα στο Διαδίκτυο και επέστησε την προσοχή στη σημασία του ελέγχου και του περιορισμού του χρόνου παραμονής μπροστά στην οθόνη του κινητού τηλεφώνου και του ηλεκτρονικού υπολογιστή.

Ο γιατρός τόνισε πως οι γονείς παίζουν καθοριστικό ρόλο στη διαχείριση του ζητήματος και πως είναι ζωτικής σημασίας να υπάρχει έλεγχος πριν η κατάσταση ξεπεράσει τα όρια και γίνει δύσκολα αναστρέψιμη.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://saferinternet4kids.gr/nea/addiction/

Οδηγίες αντισεισμικής προστασίας

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020, μέλη του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Αμφίκλειας πραγματοποίησαν ενημέρωση στον χώρο του σχολείου σχετικά με τον σεισμό και τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον σεισμό.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ: http://www.oasp.gr

Πρόσκληση προς τους γονείς

Την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου στις 12.20 μ.μ καλούνται οι γονείς των μαθητών να παραλάβουν τους ελέγχους επίδοσης για το Α’ τετράμηνο.

Επίσης, θα καταβληθεί και η συνδρομή στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων.

Κοπή Βασιλόπιτας

Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 έγινε η κοπή της Βασιλόπιτας από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας, ο οποίος προσέφερε χρηματικό ποσό στον τυχερό μαθητή.

Ενημέρωση για την πρόληψη της παιδικής κακοποίησης

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική εκδήλωση σχετικά με την πρόληψη της σεξουαλικής κακοποίησης των παιδιών.

Σχετικό υλικό που προβλήθηκε μπορείτε να βρείτε εδώ:

Ενημέρωση κατά της παχυσαρκίας

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας, στα πλαίσια προγραμμάτων προαγωγής υγείας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση από την Ομάδα Υγείας του Κέντρου Υγείας Αμφίκλειας, η οποία επικεντρώθηκε στην ισορροπημένη , υγιεινή διατροφή των εφήβων.

Υπεύθυνη της Ομάδας: κ. Μαρία Λιάρου (Γενικός Ιατρός)

Μέλη: κ. Αθηνά Παπαναγιώτου (Μαία),  κ. Μάγδα Καραπατή (Νοσηλεύτρια), κ. Σπυριδούλα Τσικνή (Διοικητικός υπάλληλος)