3ήμερη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Στο πλαίσιο των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων πραγματοποιήθηκε 3ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ τάξης στη Θεσσαλονίκη. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσκεψη και ξενάγηση στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή, καθώς και στα σημαντικότερα αξιοθέατα ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος της πόλης.

Let’s do it 2017

Και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στις δράσεις Let’s do it Greece 2017.

Με τη θερμή συμμετοχή μαθητών, γονέων και κηδεμόνων, καθηγητών και τη στήριξη του Δήμου Αμφίκλειας- Ελάτειας εργαστήκαμε για να κάνουμε το σχολείο μας πιο καθαρό, πιο όμορφο και πιο φιλόξενο!

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Το σχολείο μας τίμησε την Εθνική Επέτειο με εορταστική εκδήλωση την Παρασκευή 24 Μαρτίου, που διοργανώθηκε από το συστεγαζόμενο ΓΕΛ Κ.Τιθορέας, με την επιμέλεια της φιλολόγου Ε.Κωστή, καθώς και με τη συμμετοχή των μαθητών στη μαθητική παρέλαση το Σάββατο 25 Μαρτίου στην Κάτω Τιθορέα. Ο πανηγυρικός της ημέρας εκφωνήθηκε από τον Διευθυντή του Γυμνασίου κ. Α.Πόρρο και μετά το τέλος της παρέλασης, οι μαθητές μας χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς στην πλατεία του χωριού.

Το πείραμα του Ερατοσθένη στο σχολείο μας

Μετρήσαμε την ακτίνα της Γης!

Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου, η καθηγήτρια Φυσικής του σχολείου μας Έφη Παταργιά και οι μαθητές της Β’ τάξης πραγματοποίησαν στο προαύλιο το «πείραμα του Ερατοσθένη» με σκοπό τη μέτρηση της ακτίνας της Γης.

Λίγα λόγια για την ιστορία του πειράματος

Ο Ερατοσθένης (3ος π.Χ. αιώνας) ήταν Διευθυντής της μεγάλης Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας, όπου σε έναν πάπυρο διάβασε ότι το μεσημέρι της 21ης Ιουνίου (θερινό ηλιοστάσιο), στα νότια όρια της πόλης Συήνη (Ασσουάν), οι κατακόρυφοι στύλοι δεν ρίχνουν καθόλου σκιά και ο Ήλιος καθρεφτίζεται ακριβώς στον πυθμένα ενός πηγαδιού (δηλαδή, βρίσκεται στο Ζενίθ του τόπου). Ως επιστήμονας, λοιπόν, ο Ερατοσθένης διερωτήθηκε, εάν συμβαίνει το ίδιο ταυτόχρονα και σε μια άλλη πόλη πχ. στην Αλεξάνδρεια. Όμως στην Αλεξάνδρεια, κατά την ίδια μέρα και ώρα, οι κατακόρυφοι στύλοι έριχναν σκιά.
Αν η Γη ήταν επίπεδη, οι κατακόρυφοι στύλοι στις δυο πόλεις θα ήταν παράλληλοι και θα έπρεπε και οι δυο να ρίχνουν σκιά. Αφού, λοιπόν, αυτό δεν είναι αλήθεια, τι μπορεί να συμβαίνει; Την απάντηση έδωσε ο Ερατοσθένης υποστηρίζοντας ότι η επιφάνεια της Γης δεν είναι επίπεδη αλλά σφαιρική. Αυτό το συμπέρασμα είναι, προφανώς, θεμελιώδους σημασίας και επιπλέον επέτρεψε στον Ερατοσθένη να προσδιορίσει την ακτίνα και το μήκος της περιφέρειάς της Γης. Πραγματικά, από το μήκος της σκιάς υπολογίζεται αμέσως η διαφορά των γεωγραφικών πλατών των δύο πόλεων, ίση περίπου με 7 μοίρες. Επειδή η απόσταση των δύο πόλεων ήταν γνωστή από αφηγήσεις βηματιστών και ίση περίπου με 800 Km (φημολογείται ότι ο Ερατοσθένης μίσθωσε βηματιστές για τη μέτρησή της), η περιφέρεια της Γης υπολογίστηκε ίση με 40000 Km.
Αυτή είναι η σωστή απάντηση και ο Ερατοσθένης την έδωσε χρησιμοποιώντας ως μόνα εργαλεία ράβδους, μάτια, πόδια, μυαλό με απλότητα σκέψης και επινοητικότητα. Το λάθος στον υπολογισμό ήταν μόνο 2%, ένα πραγματικά αξιοσημείωτο επίτευγμα για περίπου πριν από 2,5 χιλιετίες. Άρα, ο Ερατοσθένης ήταν ο πρώτος άνθρωπος που μέτρησε τις διαστάσεις του πλανήτη Γη, γι’ αυτό και θεωρείται δημιουργός της μαθηματικής γεωγραφίας.
Η 20η Μαρτίου (εαρινή Ισημερία) και η 23η Σεπτεμβρίου (φθινοπωρινή Ισημερία) μπορεί να χαρακτηριστούν ως η αρχή της Άνοιξης και του Φθινοπώρου αντίστοιχα. Στις συγκεκριμένες ημερομηνίες ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχτα και η μέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας.
Τις μέρες αυτές είναι μια καλή ευκαιρία να επαναλάβουμε το πείραμα του Ερατοσθένη επειδή γνωρίζουμε τον τόπο που ο Ήλιος ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα.

Διάκριση ΓΕΛ Κάτω Τιθορέας

Συγχαίρουμε τους μαθητές της Α’ Λυκείου του ΓΕΛ Κάτω Τιθορέας και αποφοίτους του σχολείου μας, οι οποίοι συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2017 και απέσπασαν τις εξής διακρίσεις:

– 2η θέση (αργυρό μετάλλιο) στην ομάδα των μαθητών

– ειδικό βραβείο καθηγητή στην εκπαιδευτικό Τσούμα Γεωργία ΠΕ05 (Γαλλικής Γλώσσας)

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος διδασκόντων

Παρουσίαση «Η 1η ελληνική αποστολή στο Έβερεστ»

Την Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου στις 9.30 το πρωί θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας παρουσίαση με θέμα «Η 1η ελληνική αποστολή στο Έβερεστ» στο πλαίσιο των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων με προσκεκλημένο τον Κωνσταντίνο Αποστολόπουλο, Αντιπεριφερειάρχη Στερεάς Ελλάδας, ο οποίος συμμετείχε στην αποστολή. Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για όλους.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Στο σχολείο μας, στο ισόγειο μπροστά στην είσοδο, βρίσκεται από σήμερα και για μερικές μέρες κάδος για ανακύκλωση μικροσυσκευών.

Για να μάθετε τι είδους συσκευές μπορείτε να ανακυκλώσετε, πάντα με την προϋπόθεση ότι χωράνε στον κάδο, δείτε εδώ: http://www.electrocycle.gr/what

Στον 1ο όροφο, δίπλα από το γραφείο των καθηγητών υπάρχει και ο κάδος ανακύκλωσης μπαταριών.

Κλειστό το σχολείο μας την Πέμπτη 12 και την Παρασκευή 13/01/2017

Το Γυμνάσιο Κάτω Τιθορέας θα παραμείνει κλειστό την Πέμπτη 12 και την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017 λόγω χιονόπτωσης και παγετού.

Η Διεύθυνση

Κλειστό το σχολείο μας τη Δευτέρα 09/01, την Τρίτη 10/01 και την Τετάρτη 11/01/2017

Λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων, του παγετού και των χαμηλών θερμοκρασιών, μετά από εισήγηση των Διευθυντών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο Αντιπεριφερειάρχης της Π.Ε. Φθιώτιδας, αποφάσισε την αναστολή λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Π.Ε. Φθιώτιδας, για τη Δευτέρα 09, την Τρίτη 10 και την Τετάρτη 11/01/2017.

ΔΔΕ Φθιώτιδας