Εκδήλωση για το Ολοκαύτωμα

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με αφορμή την ημέρα Μνήμης για το Ολοκαύτωμα.

Στην εκδήλωση  έγινε ιδιαίτερη αναφορά στα θύματα του Ναζισμού σε ολόκληρη την Ευρώπη, καθώς και στα δραματικά γεγονότα που διαδραματίστηκαν στο γειτονικό μας Δίστομο με 273 αμάχους να πέφτουν θύματα σφαγής.

Κοπή πίτας 2019

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας προσέφερε τη βασιλόπιτα για το νέο έτος στους μαθητές και τους καθηγητές του Σχολείου, καθώς και χρηματικό ποσό στον τυχερό μαθητή που βρήκε το φλουρί! Ευχαριστούμε και ευχόμαστε σε όλους Καλή και Δημιουργική χρονιά με υγεία!

Λειτουργία σχολείου την Τετάρτη 9/01/2019

Την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019 στο Γυμνάσιο και το Λύκειο Κάτω Τιθορέας τα μαθήματα θα αρχίσουν στις 9.30.

Τα λεωφορεία που μεταφέρουν τους μαθητές από τα γύρω χωριά θα περάσουν να παραλάβουν τους μαθητές την αντίστοιχη ώρα, έτσι ώστε οι μαθητές να φτάσουν στο σχολείο στις 9.30.

Ο χώρος του σχολείου θα είναι ανοιχτός και θερμαινόμενος από τις 8.00, σε περίπτωση που κάποιοι μαθητές χρειαστεί να έρθουν νωρίτερα.

Ενημέρωση για τον εθισμό

Την Τρίτη 13 Νοέμβρη 2018 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από την κ. Αθανασία Παπαθανασίου, Ιατρό Γενικής Οικογενειακής Ιατρικής, Επιμελήτρια Α’ ΕΣΥ ΠΙ Κ.Τιθορέας με θέμα τον εθισμό. Παρουσιάστηκαν στους μαθητές τα αίτια εμφάνισης εθισμού (αλκοόλ, ναρκωτικά, διαδίκτυο, τζόγος, κάπνισμα κ.α.), οι συνέπειες και οι τρόποι αντιμετώπισης και πρόληψης του φαινομένου.

Ανακοίνωση

Με θλίψη αποχαιρετούμε την πολυαγαπημένη και αδικοχαμένη καθηγήτρια του σχολείου μας κ. Χριστίνα Οικονόμου.
Η νεκρώσιμη ακολουθία θα τελεστεί
την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018 στις 16.00
στο Κοιμητήριο Ξηριώτισσας στη Λαμία.

Για τη μετακίνηση προς τη Λαμία θα αναχωρήσει λεωφορείο από την κεντρική πλατεία της Κάτω Τιθορέας στις 14.00.

Το Γυμνάσιο Κάτω Τιθορέας θα παραμείνει ΚΛΕΙΣΤΟ την ημέρα της κηδείας.

Αγιασμός 2018

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Τον αγιασμό τέλεσαν οι πατέρες Ευάγγελος Τσαπρούνης, της ενορίας του Αγ.Δημητρίου Κάτω Τιθορέας και Δαμασκηνός Ξηρομερίτης, Αρχιμανδρίτης και εκπαιδευτικός πληροφορικής του ΓΕΛ Κάτω Τιθορέας.

Παρόντες ήταν, εκτός από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς, ο Αντιδήμαρχος Αμφίκλειας- Ελάτειας κ. Χρήστος Βαϊτσος, γονείς των μαθητών και εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου και του Λυκείου, οι οποίοι προσέφεραν γλυκά και αναψυκτικά.

Καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους!

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2018-19

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2018 θα πραγματοποιηθεί αγιασμός,

με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2018-2019.

Ώρα προσέλευσης: 9.00 π.μ.

Τα βιβλία θα διανεμηθούν την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου.

Σχετικά με τα δρομολόγια για την μεταφορά των μαθητών που μένουν εκτός της Κάτω Τιθορέας, θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!