Πρόσκληση προς τους γονείς

Την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου στις 12.20 μ.μ καλούνται οι γονείς των μαθητών να παραλάβουν τους ελέγχους επίδοσης για το Α’ τετράμηνο.

Επίσης, θα καταβληθεί και η συνδρομή στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων.

Κοπή Βασιλόπιτας

Την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020 έγινε η κοπή της Βασιλόπιτας από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας, ο οποίος προσέφερε χρηματικό ποσό στον τυχερό μαθητή.

Ενημέρωση για την πρόληψη της παιδικής κακοποίησης

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική εκδήλωση σχετικά με την πρόληψη της σεξουαλικής κακοποίησης των παιδιών.

Σχετικό υλικό που προβλήθηκε μπορείτε να βρείτε εδώ:

Ενημέρωση κατά της παχυσαρκίας

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας, στα πλαίσια προγραμμάτων προαγωγής υγείας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση από την Ομάδα Υγείας του Κέντρου Υγείας Αμφίκλειας, η οποία επικεντρώθηκε στην ισορροπημένη , υγιεινή διατροφή των εφήβων.

Υπεύθυνη της Ομάδας: κ. Μαρία Λιάρου (Γενικός Ιατρός)

Μέλη: κ. Αθηνά Παπαναγιώτου (Μαία),  κ. Μάγδα Καραπατή (Νοσηλεύτρια), κ. Σπυριδούλα Τσικνή (Διοικητικός υπάλληλος)

Ενημέρωση γονέων

Στο πλαίσιο της επικοινωνίας
του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας με τους γονείς,
σας προσκαλούμε στην ενημερωτική συνάντηση
στο ισόγειο του Γυμνασίου,
στις 17/10/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:30.
Θα συζητηθούν θέματα λειτουργίας του σχολείου
και τρόποι για την καλύτερη δυνατή συνεργασία
των γονέων με το σχολείο.
Η Διευθύντρια
Καραγεώργου Ειρήνη

Ενισχυτική διδασκαλία

Για το σχολικό έτος 2019-2020 προγραμματίζεταιη λειτουργία τμημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας μαθητών Γυμνασίου που περιλαμβάνει τα μαθήματα:
Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελλ. Γλώσσα και Γραμματεία,
Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για την έναρξη του προγράμματος, καλούνται οι γονείς των ενδιαφερόμενων μαθητών να υποβάλουν σχετική αίτηση στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019.

Το έντυπο της αίτησης είναι διαθέσιμο εδώ και στο Γραφείο του Γυμνασίου.

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση–Αγαπώ την Υγεία μου»
το σχολείο μας συμμετείχε στις δράσεις
της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019.

Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Στο σχολείο μας, στο πλαίσιο αυτό, διοργανώθηκαν τουρνουά πετοσφαίρισης, καλαθοσφαίρισης, ποδοσφαίρου και επιτραπέζιας αντισφαίρισης.