Μήνυμα Διευθυντή

Αγαπητοί επισκέπτες, αγαπητές επισκέπτριες,

Σας καλωσορίζουμε θερμά στο νέο διαδικτυακό τόπο του σχολείου μας!

Ως Διευθυντής του Γυμνασίου Κάτω Τιθορέας, θα ήθελα να μεταφέρω τους θερμούς και εγκάρδιους χαιρετισμούς των συναδέλφων μου και τους δικούς μου και να σας ευχηθώ καλή σχολική χρονιά, δημιουργική και παραγωγική για σας και τα παιδιά σας.

Όλοι μας εργαζόμαστε με ενθουσιασμό και διάθεση ώστε να βοηθήσουμε τους μαθητές μας να εντάσσονται με ενεργητικό τρόπο στη σχολική κοινότητά και να υπηρετούν τους στόχους που τίθενται, να αγωνίζονται για την προσωπική τους ανάπτυξη και την ανίχνευση των ικανοτήτων τους, αναδεικνύοντας αρχές και αξίες που θα πρέπει να τους συνοδεύουν στη ζωή τους.

Η στενή συνεργασία οικογένειας και σχολείου αποτελεί βασικό συντελεστή για σωστή διαπαιδαγώγηση των νέων. Αυτή η συνεργασία εγγυάται την επιτυχία του παιδαγωγικού μας έργου. Σ’αυτή τη συνεργασία προσβλέπουμε και είμαστε σίγουροι πως θα την έχουμε για το καλό των παιδιών σας.

Σε μια οργανωμένη κοινωνία, όπως είναι το σχολείο, η ύπαρξη νόμων και κανονισμών είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη σωστή λειτουργία του. Οι κανονισμοί δεν περιορίζουν την ελευθερία του μαθητή, αντίθετα την οριοθετούν και γίνονται η ασπίδα απόκρουσης των κινδύνων της σύγχρονης κοινωνίας. Τίθενται έτσι τα πλαίσια για την ομαλή λειτουργία της μαθητικής κοινότητας. Η τήρηση επομένως των σχολικών κανονισμών διασφαλίζει την ομαλή λειτουργία του σχολείου. Σ’αυτό τον τομέα επιφορτίζεστε κι εσείς ως γονείς με το έργο της συμμετοχής και συμπαράστασης στο δύσκολο αυτό παιδαγωγικό έργο.

Όλοι μας επιθυμούμε να είμαστε ένα σχολείο που συνεχώς αυτοβελτιώνεται και έτσι όλοι μας δεν επαναπαυόμαστε, αλλά βελτιώνουμε διαρκώς τις ικανότητες και δεξιότητές μας με τη διαρκή επιμόρφωσή μας. Η υλικοτεχνική υποδομή του σχολείου μας μάς βοηθά σημαντικά σε αυτή την προσπάθειά μας. Θεωρούμε ότι οφείλουμε επίσης να παρέχουμε ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων και εμπειρίες που δε θα προετοιμάσουν μόνο τους μαθητές μας για το μέλλον, αλλά και να κάνουν το σχολείο τους και την προσωπική ζωή πιο ευχάριστη και αποδοτική. Το φιλικό περιβάλλον που καλλιεργείται στο σχολείο μας είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να αναπτυχθούν ο σεβασμός, η εμπιστοσύνη και η ιδέα της κοινότητας.

Για να μάθετε περισσότερα σχετικά με όσα έχει να προσφέρει το σχολείο, σας καλούμε να εξερευνήσετε την ιστοσελίδα μας και να ανακαλύψετε τις πτυχές της σχολικής μας ζωής.

Πόρρος Αντώνης

Διευθυντής