Οδηγίες παραμονής στο σπίτι

Στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARSCoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα

11 Μαρτίου 2020

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ.

Βιβλιογραφία

Centers for Disease Control and Prevention. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Interim Guidance for Administrators of US Institutions of Higher Education

Προσωρινή απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των εκπαιδευτικών δομών

Ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

Θέτοντας σε προτεραιότητα τη δημόσια υγεία, δρώντας προληπτικά και με υπευθυνότητα και κατόπιν εισήγησης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού, αποφασίσαμε την προσωρινή απαγόρευση της εκπαιδευτικής λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων, των πανεπιστημίων και πάσης φύσεως λοιπών εκπαιδευτικών δομών, δημοσίων και ιδιωτικών, σε όλη τη χώρα για τις επόμενες 14 ημέρες. Με σχεδιασμό και εγρήγορση, προστατεύουμε τα παιδιά μας, τους εκπαιδευτικούς μας, τις οικογενείες, όλους τους πολίτες, διασφαλίζοντας ταυτόχρονα το διδακτικό έτος.

1. Αναλυτική πληροφόρηση από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) για τον Κορωνοϊό
Παρακαλούμε να επισκέπτεστε τη σελίδα του ΕΟΔΥ η οποία ενημερώνεται σε τακτή βάση με τις νεότερες οδηγίες

2. Ερωτήσεις και απαντήσεις για τον Κορωνοϊό για τις εκπαιδευτικές μονάδες από τον ΕΟΔΥ

3. Οδηγίες του ΕΟΔΥ σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς λοίμωξης από το νέο Κορωνοϊό στις Σχολικές Μονάδες και Φορείς που προσφέρουν Εκπαιδευτικές Υπηρεσίες

ΕΟΔΥ Νέα τηλεφωνική γραμμή πληροφοριών για τον νέο κορωνοϊό – 1135

Δεν φοβόμαστε, ενημερωνόμαστε. Απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα.

Οδηγίες για τις ευπαθείς ομάδες

Δεν φοβόμαστε, ενημερωνόμαστε!

Συμπτώματα και τρόποι προστασίας

(πηγή: https://www.minedu.gov.gr/koronoios-kentriki )

Οδηγίες αντισεισμικής προστασίας

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020, μέλη του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Αμφίκλειας πραγματοποίησαν ενημέρωση στον χώρο του σχολείου σχετικά με τον σεισμό και τα μέτρα αντισεισμικής προστασίας πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τον σεισμό.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ: http://www.oasp.gr

Πρόσκληση προς τους γονείς

Την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου στις 12.20 μ.μ καλούνται οι γονείς των μαθητών να παραλάβουν τους ελέγχους επίδοσης για το Α’ τετράμηνο.

Επίσης, θα καταβληθεί και η συνδρομή στον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων.

Καλή Ανάσταση & Καλό Πάσχα από το Γυμνάσιο Κάτω Τιθορέας!

Το Γυμνάσιο Κάτω Τιθορέας σάς εύχεται μέσα από την Τέχνη…

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Για άλλη μια φορά καταδεικνύεται ότι όπου υπάρχει αγάπη, μεράκι και αγαστή συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά! Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στην κα Έφη Μπεζάτη, τη ζωγράφο, που μας οδηγεί και σε άλλα μονοπάτια γνώσης, μετουσιώνοντάς μας σε κοινωνούς της και αποκτώντας δεξιότητες και μέσα από άλλους δρόμους, όπως αυτόν της τέχνης!!!